Wyciąg z szałwii lekarskiej

W celu uzyskania gnojówki zalewamy odpowiednie rośliny zimną wodą w betono-wym pojemniku lub plastikowym kuble. Nie mogą to być kubły z PCY ani metalowe (przebiega proces utleniania). Otrzymaną ciecz codziennie mieszamy. Po 5 dniach rozpoczyna się proces fermentacji i wtedy kubeł należy przykryć pokrywą z desek. Proces fermentacji kończy się po 5 tygodniach i wówczas, po przecedzeniu przez sito do plastikowej konewki, można tak otrzymaną gnojówką roślinną podlewać rośliny w ilości około 2 litrów na metr kwadratowy. Gdy ziemia jest sucha, najpierw zwilżamy ją czystą wodą. Najczęściej stosuje się gnojówkę z pokrzyw, lecz nie można podlewać nią roślin kapustnych, gdyż zwabia bielinki kapustniki. Gnojówki tej używa się do stymulacji wzrostu roślin, ożywienia gleby i nawożenia przy niedoborze żelaza w rozcieńczeniu z wodą 1 :10.

Wyciąg z szałwii lekarskiej (100 g liści na 101 wody) oraz z tymianku pospolitego (1 kg świeżych roślin do 10 1 wody) można stosować przeciwko rolnicom w rozcieńczeniu 1: 3.

Wyciąg ze świeżych liści pomidora (100 g liści do 3 1 zimnej wody) stosuje się przeciwko stonce ziemniaczanej i bielinkowi kapustnikowi w rozcieńczeniu z wodą 1 :2, opryskując całe rośliny przy zaatakowaniu przez szkodniki na przełomie czerwca i lipca, podczas przelotu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>