Wodór

W temperaturze pokojowej jego pary mają niskie ciśnienie, có sprawia, że nie nadają się do anestezji wziewnej. Również z tego samego powodu nie wybucha, choć jest palny.

Działa wolniej i dłużej niż brometol, wywołuje tylko nieznaczną depresję oddychania. Powoduje skurcz oskrzeli. Nie obniża napięcia mięśni i nie znosi odruchów. Wydalany częściowo w postaci nie zmienionej przez płuca, częściowo metabolizowany w wątrobie, niewielka ilość wydalana z moczem.

Bardzo przydatny i bezpieczny do podstawowego uśpienia dzieci. Jedyną jego wadą jest niemiła woń, długi czas działania po zabiegu oraz konieczność wprowadzania dużej ilości płynu doodbytniczo. Był stosowany podczas porodu.

Inne sposoby podawania. Paraldehyd można stosować dożylnie w dawce 5-10 ml (rozcieńczony 1 : 10 w roztworze fizjologicznym) lub domięśniowo, w razie potrzeby, łącznie z małą ilością hialuronidazy dla przyspieszenia działania. Jest dobrym środkiem przeciwdrgawkowym. Łagodzi pobudzenie. Należy podawać go w szklanych strzykawkach, ponieważ reaguje z tworzywem sztucznym. Dawki doustne 2-8 ml.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>