TIOPENTAL (PENTQTAL)186

Najczęściej stosowany w uśpieniu podstawowym. Powoduje szybkie nadejście snu. Nie ma przedłużonego działania uspokajającego po zabiegu. Może być stosowany doodbytniczo zarówno nasennie przed anestezją, jak i dla uzyskania snu podstawowego. W pierwszym przypadku pacjent śpi, lecz można go z łatwością obudzić. W drugim – pacjent nie daje się łatwo obudzić, ale reaguje na bodźce bólowe. Po podaniu tiopen- talu niezbędny jest fachowy nadzór nad pacjentem. Może być stosowany w postaci czopków167 po 125, 250, 500 i 750 mg oraz w postaci prefabrykowanej zawiesiny.

Dawkowanie. 1 g substancji należy rozpuścić w 50 (lub 75) ml zwykłej wody i podawać 2 ml roztworu na każdy kilogram wagi dziecka. Można stosować roztwory bardziej stężone. Tiopental podaje się doodbytniczo na 15-30 minut przed zabiegiem. Poprzedzająca lewatywa jest zbędna, jeśli pacjent ma pusty żołądek. Uprzednio podaje się atropinę. Wydalany jest szybciej i dzięki temu wywołuje mniejszy niepokój niż pentobarbital, lecz indukcja anestezji, np. w postaci iniekcji dożylnej, bywa po nim burzliwa, choć chory tego nie pamięta. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 20-30 minutach. Po 24 godzinach w osoczu może utrzymywać się do 15% maksymalnego stężenia168. Dawki należy dobierać indywidualnie. Silny, aktywny, dobrze umięśniony pacjent z nadczynnością tarczycy wymaga większej dawki niż pacjent z niedokrwistością, otyły, czy osłabiony. Tiopental przeciwwskazany jest w ostrych chorobach serca, poważnych zaburzeniach oddechowych i znacznej niedokrwistości.

SZCZEGÓLNE WSKAZANIA: 1. U dzieci w czasie cewnikowania serca. 2. Jako jedyny środek uspokajający u małych dzieci przed badaniem oczu. 3. Jako środek uspokajający u dzieci podczas badania radiologicznego. Dobre wyniki daje stosowanie doodbytnicze metoheksitonu (15 mg na kg masy ciała)160.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>